SEK 0,00
(fraktkostnad: 0,00)
Fri frakt Instabox - Närmaste Paketbox
| Instabox - Välj själv paketbox | Gratis |
| Bring - Närmaste utlämningställe | Gratis |
| Budbee - Hemleverans - Levereras på eftermiddagen eller kvällen. | 129,00 |
| Bring - Hemleverans - Levereras till din dörr på vardagar mellan 08:00 och 16:00. | 135,00 |
Varan finns inte i lager.
Ermenrich Ping ET50 is an insulation resistance meter, or megohmmeter, which is used to check the quality of cables. Damage or deterioration of the insulation on a live cable can lead to short circuits and fires. Regular megohmmeter inspection reduces the risk of such dangerous situations occurring. The device operates at 5 test voltages: 100, 250, 500, 1000, and 2500V. The total resistance measurement range is from 0 to 200GΩ.
The device also measures two additional parameters: dielectric absorption ratio (DAR) and polarization index (PI). The first indicates the amount of moisture in the insulation: Drying is required if the volume is high. The second parameter is used to determine the residual insulation life. The megohmmeter also measures AC and DC voltage, has a continuity test function and a timer for resistance measurement mode. The measurement re-sults and operating parameters are displayed on the built-in backlit screen. There are functions for recording data to memory, keeping data on the screen, and determining the minimums and maximums.
The device has a built-in flashlight for working in the dark. The power is supplied from batteries.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555027333 |
| Package size (LxWxH) | 33x27x9 cm |
| Shipping Weight | 1.53 kg |
| Test voltages, V | 100, 250, 500, 1000, 2500 |
| Resistance measurement range (100V) | 0–1GΩ: error ±(3%+5) |
| Resistance measurement range (250V) | 0–2GΩ: error ±(3%+5) |
| Resistance measurement range (500V) | 0–20GΩ: error ±(3%+5) |
| Resistance measurement range (1000V) | 0–20GΩ: error ±(3%+5); 20–100GΩ ±(5%+5) |
| Resistance measurement range (2500V) | 0–20GΩ: error ±(3%+5); 20–200GΩ ±(8%+5) |
| Short circuit current | 3mA |
| DC voltage measuring range | 0–1000V: error ±(1%+5) |
| AC voltage measuring range | 0–750V: error ±(1%+5) |
| Continuity test | +; combined with resistance measurement mode (0–200GΩ: error ±(1%+5)) |
| Overvoltage category | cat. III (1000V), cat. IV (600V) |
| Display | yes |
| Graphic scale | yes |
| Flash light | yes |
| Safety standards | IEC/EN 61010-1 |
| Dielectric absorption ratio (DAR) | yes |
| Polarization index measurement (PI) | yes |
| Data save/read function | yes |
| Data hold function | yes |
| Limit value memory (Min/Max) | yes |
| Resistance measurement timer | yes |
| Power supply | 6 AA batteries (not included) |
| Low battery status indicator | yes |
| Auto power off | yes |