SEK 0,00
(fraktkostnad: 0,00)
Frakt 49,00 - Instabox - Välj själv närmaste paketbox
| Instabox - Välj själv paketbox | 49,00 |
| Bring - Närmaste utlämningställe | 49,00 |
| Budbee - Hemleverans - Levereras på eftermiddagen eller kvällen. | 69,00 |
| Bring - Hemleverans - Levereras till din dörr på vardagar mellan 08:00 och 16:00. | 135,00 |
Varan finns inte i lager.
Levenhuk Plössl 4mm is a short-focus multi-element eyepiece with a 1.25'' barrel diameter. It can be used with most modern telescopes of any brand and optical design. It is a great choice for observing the moon and the planets in the solar system. Due to a special thread, light filters can be installed on this eyepiece. This will allow for observing astronomical objects at the most detailed level.
The lenses are made of fully multi-coated glass. The focal length is 4mm, and the field of view is 50°. The aluminum body protects eyepiece's optics. The fold-down rubber eyecup makes long observation more comfortable.
Features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | 2 years |
| EAN | 5905555003719 |
| Package size (LxWxH) | 8x4x4 cm |
| Shipping Weight | 0.06 kg |
| Type | standard |
| Optical scheme | 4 elements in 2 groups, Plössl |
| Barrel diameter, in | 1.25 |
| Optics material | optical glass |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Focal length, mm | 4 |
| Field of view, ° | 50 |
| Eye relief, mm | 3.5 |
| Eyepiece diameter, mm | 1.25 |
| Filter thread | yes |
| Filter thread | M28.5x0.6mm |
| Body | aluminum |
| Eyecup | foldable, rubber |
| Protective caps included | yes |
| Operating temperature range, °C | -5 — 35 |