SEK 0,00
(fraktkostnad: 0,00)
Frakt 49,00 - Instabox - Välj själv närmaste paketbox
| Instabox - Välj själv paketbox | 49,00 |
| Bring - Närmaste utlämningställe | 49,00 |
| Budbee - Hemleverans - Levereras på eftermiddagen eller kvällen. | 69,00 |
| Bring - Hemleverans - Levereras till din dörr på vardagar mellan 08:00 och 16:00. | 135,00 |
Varan finns inte i lager.
The Levenhuk Plössl 6mm eyepiece is an accessory for telescopes with a 1.25'' focuser. It is compatible with telescopes of any optical design: catadioptrics, refractors, and reflectors. Being installed on any telescope, the eyepiece allows for high magnification. Therefore, it is a good choice for outer space observations. The light filter thread makes the eyepiece compatible with various filters: lunar, filters for observing the solar system planets, or ones for observing deep sky objects.
The multi-element optics are made of fully multi-coated glass. The field of view is 50°. The body is made of aluminum that makes it durable and robust. The fold-down eyecup is made of rubber.
Features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | 2 years |
| EAN | 5905555003726 |
| Package size (LxWxH) | 8x4x4 cm |
| Shipping Weight | 0.07 kg |
| Type | standard |
| Optical scheme | 4 elements in 2 groups, Plössl |
| Barrel diameter, in | 1.25 |
| Optics material | optical glass |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Focal length, mm | 6 |
| Field of view, ° | 50 |
| Eye relief, mm | 5 |
| Eyepiece diameter, mm | 1.25 |
| Filter thread | yes |
| Filter thread | M28.5x0.6mm |
| Body | aluminum |
| Eyecup | foldable, rubber |
| Protective caps included | yes |
| Operating temperature range, °C | -5 — 35 |