SEK 0,00
(fraktkostnad: 0,00)
Frakt 49,00 - Instabox - Välj själv närmaste paketbox
| Instabox - Välj själv paketbox | 49,00 |
| Bring - Närmaste utlämningställe | 49,00 |
| Budbee - Hemleverans - Levereras på eftermiddagen eller kvällen. | 69,00 |
| Bring - Hemleverans - Levereras till din dörr på vardagar mellan 08:00 och 16:00. | 135,00 |
Varan finns inte i lager.
The folding Levenhuk Zeno Gem M11 Magnifier is great for a jeweler, collector, watchmaker or anyone who works with cash or small objects. This tool features 40x power magnification and two built-in illuminations. You can use it in low light conditions and take it with you on a long trip, to a shop or to a business meeting. Levenhuk Zeno Gem M11 Magnifier is very useful at home: it will help you read small print in a book or a user guide, or reveal defects in fabrics, floors or furniture.
The LED illumination allows working with small items in the dark. For paper currency verification, you can apply the UV light. All the bulbs are located at the lens bottom and illuminate the object evenly.
The metal shell protects the lens from impact and damage.
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555001999 |
| Package size (LxWxH) | 6x9x4 cm |
| Shipping Weight | 0.15 kg |
| Optics material | optical polymer glass |
| Lens diameter (dimensions), mm | 25 |
| Diameter range | up to 50mm |
| Magnification, x | 40 |
| Magnification, x | 40 |
| Body | metal |
| Lighting is available | yes |
| Illumination | LED, UV |
| Power supply | 3 LR1130 type batteries (not included) |
| Application | watch repair/jewelry |
| Design | foldable |
| Pouch/case/bag in set | case |
| Additional | 1 UV light bulb, 2 LEDs |