SEK 0,00
(fraktkostnad: 0,00)
Fri frakt Instabox - Närmaste Paketbox
| Instabox - Välj själv paketbox | Gratis |
| Bring - Närmaste utlämningställe | Gratis |
| Budbee - Hemleverans - Levereras på eftermiddagen eller kvällen. | 129,00 |
| Bring - Hemleverans - Levereras till din dörr på vardagar mellan 08:00 och 16:00. | 135,00 |
Varan finns inte i lager.
The Levenhuk Camo 10x42 Binoculars with Reticle are an optical device for hunters, fishermen, hikers, and any active lifestyle fans. This model has everything field binoculars might offer – powerful 10x magnification, classic 42mm lenses, waterproof, and a highly durable body in camo design. In addition, one of the eyepieces has a scaled reticle and a range-finding scale that enables you to calculate the distance to the target, determine its height, and measure the horizontal angle and the angle of elevation. A great choice for hunting!
The optics of the Levenhuk Camo 10x42 model features roof prisms made of fully multi-coated, high-quality BK-7 glass. Therefore, the images are clear, high-contrast, and sharp. You can focus on the target at 3 meters (10ft). The central focusing wheel is used for sharpness adjustment. You can fold down the eyecups, change the interpupillary distance, and adjust the diopters over a wide range. These binoculars are suitable for every user and will become a reliable tool in any situation.
The device can be mounted on a tripod with a standard thread (adapter not included).
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555000497 |
| Package size (LxWxH) | 18x14x8 cm |
| Shipping Weight | 0.915 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 10 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 42 |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 4 |
| Eye relief, mm | 15 |
| Twilight factor | 20.4 |
| Relative brightness | 14 |
| Field of view, ° | 5.6 |
| Field of view, m/1000m | 102 |
| Close focus, m | 3 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±5 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up |
| Body | high-strength ABS plastic |
| Waterproof | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, dustproof, protection against short-term water immersion |
| Operating temperature range, °C | -10 — 50 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread; mounted with an adapter (no adapter included) |
| Measuring scale | yes |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Additional | a scaled reticle and range-finding scale, rubberized body |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |